07 Haziran 2009

Tiyatro Artı; ‘Bir Takip Oyunu’

sanatkop'ta çıkan yazı


tiyatroarti Tek Seyircilik kurgusu ile Türkiye’de ilk kez denenen bir oyun türü olma özelliği taşıyan “Oyun - Bir Takip Oyunu”, her Cumartesi, Pazar Galata yollarında seyirciyle buluşuyor.

Farklı kurgusu, ilginç sahneleme teknikleri ile seyircisine “tek” başına daha önce hiç yaşamadığı bir serüvene sürükleyen “Oyun - Bir Takip Oyunu”, Tiyatro Artı tarafından Tünel ile Karaköy arasında, farklı ve görülmeye değer mekânlarda sergileniyor. Mekân kullanımı açısından farklı bir teknikle oynanan oyun, seyirciyi hareketli kılarak, yürüterek farklı mekânlarda farklı sahneler izlemesini sağlıyor…

“Oyun - Bir Takip Oyunu”nda, oyuna katılan “tek” seyirci “Siyah” adında gizemli karakterin kim olduğunu bulmaya çalışıyor. Oyun, onu yollar boyunca takip etmesini, bulmasını ve bu arayış esnasında İstanbul’un tarihi gizemine bir yolculuk yapmasını içeriyor.

“Farklı bir yolculuğa var mısınız? Takibe var mısınız? Galata sokaklarında ilerlerken ‘Siyah’ın kim olduğunu bulmaya var mısınız? Ya yeni bir keşfe? İlginç bir maceraya? Yürümeye hazır olun… Takibe Hazır olun… Siyah’ı ve yolu keşfetmeye hazır olun…”

Tasavvuftan, varoluşçuluktan, Hayaletler öyküsünden ve temelini oluşturan İstanbul büyüsünden yola çıkarak oluşturulmuş olan “Oyun - Bir Takip Oyunu”nun yazımı esnasında çeşitli kıssalardan, mesnevilerden, İstanbul tasvirlerinden ve Galata tarihinden yararlanıldı.

2005 yılında kurulan Tiyatro Artı, bu tarihten beri ara vermeden çalışmalarını sürdürdü. Yenilikçi ve deneysel çalışmalar üzerine eğilerek, XXI. yüzyıl tiyatrosu üzerine arayışını sürdürmeye devam eden Tiyatro Artı, çeşitli projeleri hayata geçirdi ve oyunlarını Türkiye’nin çeşitli sahnelerinde ve katıldığı tiyatro festivallerinde sergilemeye devam etti. Tiyatro Artı, İzmir’de başlattığı çağdaş tiyatro serüvenine İstanbul’da, Galata sokaklarında devam ediyor. Paul Auster‘ın New York üçlemesi içinde yer alan “Hayaletler” öyküsünden yola çıkılarak hazırlanan “Oyun-Bir Takip Oyunu” Nisan ayından itibaren her Cumartesi, Pazar seyirciyle buluşuyor.
“İzleyen kim? İzlenen kim? İzleyen öykü anlatıcısı mı? Anlattığı öykü kimin öyküsü? Kendi öyküsü mü, izlediği kişinin mi? Peşinde olduğu kişinin geçmişini araştırırken kendine, kendi geçmişine yönelmesi neden?”

“…İşte Galata tüm bu yorgunlukları üstünde taşırken; şimdi seni Siyah’ın izinde gençleştiriyor. Siyah yine gözden kaybolurken; adım senin…”

“…Çaba… Sıkıntı ve Yorgunluk… Herkes uyurken, neden bu ayıklık?… ”

“İşte sen de bir yoldasın. Sende ise bir Siyah ve aşman gereken duraklar var…Adım senin…”

“…Sen yola düşüncesiz girdin. Kana, pisliğe âşık oldun. İnsanın yolu asıl kendi yoludur…”
Konsept, Kurgu, Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya
Metin: Betül Altındal, Ufuk Tan Altunkaya
Reji Asistanı: Filiz Polat
Proje Koordinasyon: Melis Avçil
Ses Tasarım: Zeki Elveriş
Kostüm-Aksesuar: Aslı Özdemir, Betül Altındal

Oynayanlar: Aslı Özdemir, Betül Altındal, Deniz Gencal, Didem Kaplan, Filiz Polat, Mehmet Kavalcı, Melis Avçil,Nermin Koçak, Onur Cenk Balçık, R.Özgür Altun, Şennur Orta, Ufuk Tan Altunkaya, Ümit Doğru

Gösteri Süresi: 55 Dk

Tarih: Her Cumartesi, Pazar
Saat: 14:00 - 18:00 saatleri arasında 15 dakika arayla yeni bir oyun başlar.
(Günde 16 temsil)
Başlama Noktası: Tünel

Biletler:
Tam: 20 TL. / İndirimli: 15 TL.*
*Oyun için rezervasyon yapılmalıdır.
Daha fazla bilgi ve rezervasyon için:
0212 236 54 29

2 yorum:

  1. YA olm siteye de baktım da nasıl randevu alacam bir türlü anlayamadım. Süper bir şeye benziyor bu. Muhakkak deneyimlemeliyim.

    "Yap bi güzellik. Güzelll abiiiciimm..." Nasıl randevu alırım ben buna. İlla telefon mu edeceğim? Site üzerinden olmuyor mu? Oluyorsa ben çözemedim. :S

    YanıtlaSil
  2. bildiğim kadarıyla sadece telefon ve e-postayla
    son 2 hafta. acele et geleceksen.

    YanıtlaSil

sana hayranım özgür