06 Ocak 2010

parkinsontango

Bilim insanlarının yaptıkları son araştırmalar hayatımızın yönünü değiştirebilecek yönünü değiştirebilecek nitelikteki kimi hastalıkları birbirine bağlıyor. Bu araştırmalara göre tango yapan insanların parkinson ve alzheimer gibi, yaşlandıkça ortaya çıkan hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük. Daha da ilginci, ilerlemiş safhalardaki hastalarda da tango yapılarak ilerleme kaydedilmesi.

Parkinson ve Alzheimer Nedir?
Parkinson ve alzheimer benzerlikler ve bazı belirgin farklılılar gösteren sinir hastalıklarıdır. Parkinson hastalığı titreme, kas deformasyonu ve kısıtlı motor aktiviteye bağlı hareket sınırlılığı gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Alzheimer hastalarındaki en önemli belirtiler ise hafıza zayıflığı ve şuur eksikliğidir. Eğer önüne geçilmezse önümüzdeki 50 sene içinde küresel bir salgına dönüşeceği öngörülen bu hastalıklar genellikle 60′lı yaşlarda ortaya çıkıyor. Epidemoloji araştırmalarına göre, 2050′de 70 yaş üzerindeki her iki insandan biri alzheimer veya parkinson hastası olma ihtimalini taşıyor.

Peki Tango ile İlişkisi Nedir?
Yapılan araştırmalarla, yaşları 50 ila 70 arasında değişen parkinson veya alzheimer hastalığından müzdarip kişilerin sinirsel faailiyetlerini kontrol etmelerinde, tango tedavisi ile birlikte yüzde 60′lık bir artış görülmüş. Burada anahtar nokta, tangonun gizemi, büyüsü, tutkusundan ziyade, herhangi bir şekilde yogunlasmıs aktiviteye dayanıyor. El-ayak koordinasyonu, müziğe ve partnere uyum, konsantrasyon gibi mesala… Resim yapmanın, koşmanın, ruhu dinlendirici aktivitelerde bulunmanın, ilerleyen yaşlarda sinir hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı uzun zamandır bilinen bir gerçek. Görünen o ki tangonun ana öğelerinden olan sosyal davranış ve iletişim, aynı anda birçok boyutta koordinasyon yeteneğini geliştirerek sinir hastalıklarını olumlu yönde etkilemekte….

http://www.ntvbilim.tk/ntv-bilim/saglik/alzheimer-parkinson-ve-tango

1 yorum:

sana hayranım özgür