09 Şubat 2010

saksoculuğubırakmagünü

Onkoloji Profesörü İsmail Çelik, sigara içenlerin 'Sevgililer Günü'nde, sevgililerine verebilecekleri en güzel hediyenin 'sigarayı bırakmak' olduğunu söyledi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 00:09 TSİ 08 Şubat. 2010 Pazartesi


ANKARA - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, 9 Şubat tarihinin 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü' olduğunu hatırlatarak, sigara tüketiminin hem kişinin kendi sağlığına, hem de çevresine zarar verdiğini ve ölümle sonuçlanabilen hastalıklara yol açtığını bir kez daha vurguladı.

Sigarayı bırakmanın, 'bir insanın sağlığıyla ilgili verdiği en kazançlı kararlardan biri olacağını' vurgulayan Çelik, sigara kullanımının bırakılmasıyla birlikte vücudun dengesinin normale dönüşmeye başladığını söyledi.

Çelik, 'Sigarayı bıraktıktan sonraki dakikalar içinde kan basıncınız ve nabzınız normale döner, ayak ve ellerinizde kan dolaşımı artar, eliniz ayağınız ısınır, 24 saat sonra kalp krizi riskiniz azalır. Birkaç gün içinde de vücudun savunma sistemi, öksürüklerle, soğuk algınlıklarıyla ve diğer virüslerle savaşmaya yardımcı olacak şekilde iyileşmeye başlar. Yaklaşık 1 yıl sonra, kalp hastalığı riskiniz neredeyse yarılanır, 15 yıl sonra ise ölüm riski içmeyenlerin seviyesine iner' dedi.

BİR GÜN BELİRLEYİN VE ERTELEMEYİN...
Sigarayı bırakma konusundaki en etkili yöntemin, bir gün saptayıp o andan itibaren sigara içmemek olduğunu belirten Prof. Dr. İsmail Çelik, kararın çeşitli bahanelerle ertelenmemesi gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

'İlk basamak karar verme ve hazırlık yapmaktır. Önce sigara bırakma günü kararlaştırılır ve o güne kadar kişinin kendisini ve çevresini hazırlaması gerekir. Bu dönemde kararlı olmak, bırakma nedenlerini yazmak ve bunu her gün kolaylıkla görebileceği bir yere asmak, sigarayı bırakacağını aile bireylerine ve iş arkadaşları dahil herkese söylemek gibi önemli ayrıntıları atlamamak gerekir. Bu kişiye, psikolojik bir yaptırım sağlayacaktır.'

İsmail Çelik, sigaranın hem fiziksel, hem psikolojik bağımlılık yaptığı için bırakılmasının zor olduğuna işaret ederek, kendi başına sigarayı bırakmayı deneyenlerin büyük çoğunluğunun 1 yıl içinde tekrar sigara içmeye başlayabildiğini, bunun için tıbbi bir birimden yardım alınmasının faydalı olduğunu ifade etti. Prof. Çelik, bilimsel çalışmaları tamamlanmış ilaç tedavilerinin dışında, hipnoz, akupunktur, elektrik uyarısı ve bitkisel tedaviler gibi yöntemlerin tercih edilmemesi gerektiğini bildirdi.

EN GÜZEL SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ OLABİLİR
'14 Şubat Sevgililer Günü'nün yaklaştığını anımsatan Çelik, bir kişinin sevdiğine verebileceği en güzel hediyenin 'sağlık olduğunu' ve bunu korumak için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi. Prof. Çelik, sigaranın bırakılmasına öncülük etmenin önemli olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

'Herkes sevdiği için bir şey yapsın. Sevgiler Günü öncesinde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde alışkanlığınıza son verin ve en güzel hediye olarak sevgilinize sağlığı armağan edin. Sevdiğinize en güzel hediye olarak sigarayı bırakarak sağlığı armağan edin. Sevdiklerinizle beraber olacağınız fazladan bir 15-20 sene... Aynı zamanda sevdiklerinize sizinle beraber geçirecekleri 15-20 sene hediye ediyor olacaksınız. Hediyeler bu kadarla da kalmıyor. Eşinizin ve çocuklarınızın yanında sigara içmeyerek akciğer ve meme kanseri olmalarına yol açtığınız için vicdan azabı çekmeyeceğinizi, astım ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltacağınızı, hiç sigara ile tanışmamış bireyler olarak yetiştikleri için hayatlarına 20 sene ekleyeceğinizi de unutmayın.'

2 yorum:

 1. hiç sigara içmedim hayatımda, ama yine de içene zerre karışmıyorum ben, kendi aptallıklarına doymasınlar diyip geçiyorum. bikaç zamandır yazıyosun da bu konuyla ilgili. dikkatimi celb etti.sigara tüketiminden dolayı acı tecrübelerin mi oldu yoksa genel olarak anlamsız bi yönelim olduğu içün efenime söliyim insanın bile bile hem de üstüne para vererek kendisine maksimum seviyede zarar vermesinden mi şikayetçisin?

  YanıtlaSil
 2. bu işi yapanlar gerizekalı olduğu için kendilerine yaptıkları pek umrumda değil ama bana ve çevreye zarar vermeleri her türlü küfürü etmem için yeterli.
  pislik kokularıyla benim yaşam alanımı ve bok dumanlarıyla ciğerlerimi etkileme lüksleri yok.
  şehrin ortasında tabanca ile etrafa ateş etmek kadar özgürler sigara içen mallar.
  kimse özgürlükten bahsetmesin. ateş etmek isteyenin de sağa sola ateş etme özgürlüğü olsun o halde.
  it soyları. tepem attı yine.
  yaşanabilir bir dünya için öncelikle yavşakça sigara içen yavşakları temizlemek gerekir. bir de bi' bok yaptıklarını zannederler ya. off anam off. kapat bir odaya. sıkıldıkça gir tokatla.
  çok canım sıkıldı, çok üzüldüm hemen sigara yaktım. iyi bok yedin köpek. git pakedin tamamını ağzına al. tez zamanda gebersinler.
  başları dertten kurtulmasın.

  YanıtlaSil

sana hayranım özgür