31 Mayıs 2010

israfinsanlar


İsrail'in yaptığı iğrenç olaya herkes bir şekilde tepki gösteriyor fakat bakış açım biraz daha farklı sanki. Adamların haklı hiçbir yanı yok fakat tepki göstermek için İsrail bayraklarını yakmak, karalanmış bayrak resimleri asmak, İsraillilere ve daha fenası Mûsevîlere saldırmak, kötü gözle bakmak ne demek oluyor?
Bayrak nedir? Türk Dil Kurumu tanımına bakalım:
a. 1. Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş, sancak: “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” -M. C. Kuntay.
Yani bayrak yakıldığı zaman siz o millete hakaret etmiş oluyorsunuz. Halbuki milletin ne suçu var? Hükümetin ayıbı, hatası, suçudur bu tip durumlar. AKP'yi kınamak için Türk Bayrağı mı karalıyorsunuz? Hayır. Böyle bir şeyin imkânı yoktur fakat iş başka bir millete, devlete, hükümete dokunduğu zaman derhal bayraklara saldırı düzenleniyor, milletine saldırı düzenleniyor, hatta dinine saldırı düzenleniyor.
Doğru tepki hükümete karşı gösterilen olmalıdır. Koca bir ırkı, milleti simgeleyen bayrağa değil.
Her millet onurlu, şerefli, kutsaldır. Millet insanlardan oluşur; hükümetler ise politikanın beden bulmuş halinden. Kınanacak olan asla millet olmamalıdır. söylenmesi gereken kahrolsun İsrail değildir. Olmamalıdır.
Atatürk'ün davranış ve öğütleri bu yönde midir?
Tepki verirken hedefi doğru seçmeliyiz.
Kahrolsun İsrail hükümeti!
Kahrolsun katiller!

1 yorum:

  1. Ben de bir şeyler yazacaktım ama bunu okuduktan sonra gerek olmadığına karar verdim; kelimesi kelimesine katılıyorum.

    Yunan bayrağını, hemen savaşın arkasından, "Bayrak kutsaldır!" diyerek çiğnemeyen birinin önderliğinde kurulan bu ülkenin vatandaşları her fırsatta bayrak yakıyor. Zaten Atatürk'ü anlayabilmiş olsaydık bugün bu durumlarda olmazdık.

    YanıtlaSil

sana hayranım özgür