31 Aralık 2010

vahyazik

Sigara icenlere cok kiziyorum ya aslinda uzuldugum icin boyle oluyor. Cok uzuluyorum gercekten. Uzuluyorum cunku sigara olduruyor, hasta ediyor fakat bunu tuketen kafasi calismayan, minik beyinli, dusunce yoksunu, ezik, zavalli, asagilik, karaktersiz, insan olamamis gariban zerzavat bu durumu kavrayamadigindan icmeye ve etrafindakilere de zarar vermeye devam ediyor.
Benim gibi sigara ve benzerleriyle ilgisi olmayan biri niye ciger sorunu ceksin ve simsiyah balgam cikartsin ki zaten. Kuruntudur hepsi. Afra tafra ve bilimum artistliktir. Evet.

k.i.t.a.

vay anasını. Kuzey İrlanda'dan kart geldi. yaşlı olan kart değil. tebrik kartı. postallısından.
Tuğça ve Onur kart yollamış. vay be. şaşırdım. üzerindeki pulu kendileri mi seçti yoksa postanedekiler mi yapıştırdı bilmiyorum ama güzelmiş.
bilmukabele. kargoyla bir fincan Kurukahveci Mehmet Efendi mahsûlü kahve yollayasım geldi ama soğur o kadar yolu gidene kadar. bir de dikkatsiz oluyor taşımacılar, dökerler.

yıldo

her yer yeni yıl saçmalıklarıyla doldu. paso mesaj gelip duruyor. tiksinçsiniz ulan. gidin başımdan.

selahattintheman

Başınıza burç yıldızınız kadar taş düşmesin emi?

Selahattin Duman - sduman@gazetevatan.com

Her ne kadar astroloji esnafına muhalefet halindeysek de memlekette burçlara tapan ahalinin çoğunlukta olduğunu dikkate alıp bu “sersemlik tarlasından” ekmek çıkarmamız lazım.. O yüzden her yıl olduğu gibi bu yılı da falla uğurlayıp, yeni yılı falla karşılıyoruz.. Hayırlara vesile olsun..
KOÇ BURCU
(21 Mart - 19 Nisan) Ezberinden şaşmayan astrologlar bu burç için lafa “Yeni yıl için plânlarınızı gözden geçirebilirsiniz..” cümlesiyle girerler.. Nerede benim yeni yıl plânlarım, deyip boşa aranmayın.. Gözü maaşa bakan veya boşta gezen adamın plânı neyim olmaz.. İlle de plân yapmam lazım, diyorsanız erkekler için sokağın köşesindeki marketi öneririm.. Güvenlik kamerası da yok.. Kızların işi daha kolay.. Mahallenin en boş bakışlı oğlanını gözlerine kestirip, önünden iki üç kere geçsinler.. Geçerken de sırıtsınlar.. Oğlan iki vakte kadar ailesini istetmeye yollayacaktır.. Ailenize biraz fazla özen gösterin.. Büyükbaba huzur evi projenizi fark etti, evden kaçmaya hazırlanıyor, dikkat! Bu yıl favori diziniz “Karadağlar” olacak..

BOĞA BURCU
(20 Nisan - 20 Mayıs) Sığır türünden bu burcun davar cinsi burç ile görev devir teslimi yapması yıldızların bir garabeti işte.. İthal Angus sayesinde bu burcun itibarı arttı.. Ancak günde tükettikleri beş kilo suni yem miktarı değişmedi.. O yüzden yeni yıl için plâna gerek yok.. Mutluluğun sırrı hayatı bir sığır gibi sürdürmekte.. En zor durumda bile, temsil Kurban Bayramları’nda hiçbir şeyi sallamamakta.. Hatta mümkünse kasabın bıçağını yalayıp, hayatı ne kadar sallamadığınızı gösterin.. Et fiyatları sayesinde itibarınız her daim yüksek olacak.. Aşk hayatınıza gelince.. Erkek cinsinden olanlar gidişatı hormonlarına bıraksın.. Dişiler ise kaderinden kaçmasın.. TV dizilerinden “Fatmagül’ün Suçu Ne?” bu burcun kadınlarına uyar..

İKİZLER BURCU
(21 Mayıs - 21 Haziran) Susan Miller’ın yorumuna göre bu yıl aileniz ve arkadaşlarınız sizden yakın ilgi bekliyor.. Bunun mânâsı iki vakitte bir karşınıza dikilip, sizden borç isteyecekler demektir.. İstediğiniz gibi yalan söyleyebilirsiniz, günahı olmaz.. Çünkü bu burç zaten astrologlar tarafından “iki yüzlülerin, çift kişiliklilerin burcu..” diye kategorize edilmiştir.. Bu burcun sakinlerine ayıp diye bir şey yoktur.. Yeter ki siz zırt pırt “ben ikizler burcundanım..” deyip gerekli hatırlatmaları yapın.. Aşk hayatınızı konuşamıyoruz ama “terk etme teknikleri..” konusunda bazı yenilikler yapmanız şart.. “Ben sana layık değilim..” kalıbı o kadar dile düştü ki.. Bir de karşınızdakini “Sen kaç paralık adamsın da bana âşık oluyorsun..” diye aşağılamayı deneyin.. Para konusunu bana sormayın.. Bende de yok.. “Çocuklar Duymasın..” dizisi sizin burçtakilere göre..

YENGEÇ BURCU
(22 Haziran - 22 Temmuz) Astrologlar iş arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi sosyal arkadaşlık boyutuna taşıyacağınızı söylüyor.. Şöyle tefsir etmek lazım.. Eğer kadın cinsindenseniz çalıştığınız iş yerinde birinin elinde kalacaksınız, demektir.. Erkekler ise dikkatli olsun.. İş yerinin kısmetsiz kızlarından biri üzerinize yıkılmak için bahane arıyor.. Falcıların “Romantik plânlar yapabilirsiniz..” dolduruşuna gelmeyin.. Son yaptığınız plân, kredi kartı ile bankaya borçlanmaktı.. Başınıza neler geldiğini gördünüz.. Televizyon hacze gitti.. Yaprak Dökümü dizisinin finalini kahvede seyrettiniz.. Yeni yıldan beklentileriniz fazla naif.. Noel Baba sanal bir karakter.. Geçen yılbaşında sizi kucağına oturtan ise mahallenin çakalı Emlakçı Hüseyin’di.. Olan olmuş, takmayın kafaya.. Bu yıl da “Yaprak Dökümü”nün tekrar bölümlerini izleyin.. İyi gelecektir..

ARSLAN BURCU
(23 Temmuz - 22 Ağustos) Geldik potansiyel sosyopatların, ego takometresini çatlatanların burcuna.. Bu kez Susan Miller’a katılıyorum.. Kafanıza üşüşen fikirlerin çoğu abartılı.. Zaten kafanız da doğuştan abartılı ancak hidrosefal olmanız sizin suçunuz değil, doğanın bir cilvesi.. Aklınıza eseni yapmayın.. Burcunuzun Arslan olması sizin “ormanlar kralı” olduğunuz mânâsına gelmez.. İnsanlık denilen âlemde üç yüz, dört yüz milyon “ormanlar kralı arslan” yok.. Belki de gerçek hayattaki kadronuz maymundur veya Urfa’nın meşhur Çizgili İshak Kuşu.. Sınırları zorlamayın.. Aşk konusunda size bir hayır yok.. Burcunuzu dert etmeyip Esra Erol’un “İzdivaç” programına katılın.. Ama dik dik konuşmayın.. Favori diziniz bu yıl da “Yerden Yüksek” olacak, tadını çıkarın..

BAŞAK BURCU
(23 Ağustos - 22 Eylül) Sözüm ona denge burcu.. Sözüm ona mükemmeliyetçilerin burcu.. Sizi böyle doldura doldura uçan kuşa borçlu hale getirdiler.. Bankacılık Sektörü’nün kayıtlarına göre kredi kartı takipte olan borçluların yüzde 41,7’si sizin burçtan.. Bu nasıl bir denge, nasıl bir mükemmeliyetçilik ise önünüze gelene takmışsınız.. Astrologlar bu burçtakileri boşuna “Bir işe girmeden önce arkadaşlarınıza danışın..” diye uyarmıyor.. Yani sizinkinin tıkma akıl olduğunu onlar da biliyor.. Tıkma akıl yedi adım gider.. Bunu sizden başka herkes biliyor.. Sağlığınıza dikkat edin.. Bu burcun kadınlarını “su içsem yarıyor” zihniyeti tehdit ediyor.. Aşırı kilolar beklemede.. Erkekler için ise maçlarda dayak yeme ihtimali yüksek.. bu yılki TV diziniz Grey Anatomi’nin çakması “Doktorlar” olacak..


***

Geriye Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları kaldı.. Onların da hakkından kısmetse yarın, yeni yılın ilk gününde geliriz.. Kalınız sağlıcakla..

Herkese gönlüne göre bir yeni yıl diliyorum..

portakalınlıkta

bu arada az önce portakal aldım marketten var ya nasıl güzel anlatamam. uzun süredir yemiyordum. şerbet dökmüşler sanki. çok güzel. keşke fazla alsaydım.

onbiryılınsultanı

2011 yılına gireceğimiz oy çokluğuyla onaylanmış. istemiyordum halbuki. 2010 ne güzel yüsyuvarlaktı. yılların arasındaki süreyi hesaplamak daha kolaydı.
çok anlamsız bir şey yeni yılı kutlamak. sanane ulan ynei yıldan. Ece Ajandaları ortağı mısın?
yıl değişmesi başka kimin işine yarıyor ki sanki?
Ece'den başka bir gazinoların bir de süsleme sanayiinin.
gereksiz bir şey. daha gereksiz olanı ise tangoda geçecek olması. gerçi böyle söylememem gerek fakat dayatılan bir gösteri var ve istemiyorum bu akşam gösteri yapmak filan.
yalan dolan peşinde, küçük hesapların ardında koşan dansözlerin ekmeklerine yağ sürmek keyifli değil. şu Amerika salağı da geri yollasa ya barındırdıklarını. kayınvalide gelsin sembusek yapsın, yeğenler oyun oynasın, Gulüm hoca dans öğretsin.

30 Aralık 2010

kırmızıngan

dün yazdığım köylü muhabbetini Böceku üzerine alınmış. nasıl becerdi de alındı bilmem.
halbuki o yazının içinde kimler kimler vardı. ne diyeyim bilmiyorum. alınganlık fena şey.

29 Aralık 2010

yazayazarim

Birden bu kadar çok yazma sebebim yollarda can sikintimi nasil
gideririm demem. Hemen idiyor otibizler boyle oldugunda

yazayazarim

Birden bu kadar çok yazma sebebim yollarda can sikintimi nasil
gideririm demem. Hemen idiyor otibizler boyle oldugunda

zirve

Bu aksam Erkan Ogur ve Derya Turkan konseri var. Kismetse Erkan Ogur
ile gorusecegim. Bakalim neler olacak. Ozer hocam da konserde olsaydi
iste canli cennet derdim

ditdit

Asya Bank midir nedir oyle adi sani duyulmamis bir bankayla isi varmis
validenin. Nereden bulayim yahu diyerek tramvaydan indim Çapa`da ve
karsima çikan ilk sey oldu kendisi. Beklenmedik anlarda çikan
bankaymis demek ki. Garanti ve Isbankasi severim. Çok zorda kalirsam
Yapi Kredi`ye sempati duyarim

eglenirkenogrenelim

Egitim alanlar kulturlu saniliyor ya ona yaniyorum. Birisinin mevki
sahibi olmasi, universite bitirmesi, dr olmasi filan hic farketmez.
Cahil kisi cahildir. Koylu mantigi var etrafimdaki cogu kiside.
Koyluleri kucumsemek degil bu dedigim. Aksine cogumuzdan cok daha
insandir koyluler. Koylu derken ne demek istedigimi aciklamaya
calisacagim ama sivar miyim bilmiyorum.
Egitimi habelkader olsa bile gorgusu cok kisitli, ananelerine bagli,
arastirmaya ve ogrenmeye kapali olmasina karsin kendini ustun goren,
yeniliklere karsi onyargili, kendi yaptigi zaman hak oldugunu iddia
ettigi halde baskasi yapinca kopuren, atip tutan ama icraati olmayan,
hedefleri olan ama gayreti olmayan, zekasi gundelik hayat kadar, her
lafi isine geldigi gibi carpitan, sark kurnazi, zevksiz, sanat namina
cok kisir bir goruse sahip, gomulmus testi gibi bir sey. Kemal Sunal
filmlerinde pek cok ornegine rastlanabilir. Bu ozelliklerin koylulukle
ne ilgisi var demeyin. Yok zaten. Kezban ismi gibi bir kalip bu. Asil
anlatilmak istenen cehalet, yetersizlik.
Ne yazacagimi unuttum lan. Bu kadar tanim mi olurmus otobuste.
Cenk-Erdem'den gelsin o halde. Baglamaya yardimci olur belki
Cahillik cok kotu bir seydir
Cahilligin cok kotu oldugu zamanlarda
Cahillik cok kotu bir seymis

fatodeparis

Orta uzunlukta bir Fatih turu atmaktayim. Nasil gelinlik yahu bunlar.
Olmaz boyle seyler. Uzerine paspas yapistir daha sik olur. Hele ki onu
olmayan dantel cizmeli modeli mutlaka giymeliyim. Evet, ben
giymeliyim. O kadar degisik bir sey. Bildigin cinayet sebebi. Garip
yahu bu insanlar. Yilbasi ozel iccamasir koleksiyonlarindan bahsetmek
dahi istemiyorum.
Daha detayli bilgi icin bkz. www.enertekstil.com

serzenissendikasi

Baris Manco dinliyorum su anda. Kiziyorum. Arkasindan konusanlara
kiziyorum. Bu ofkemden sosyal tespitlere geciyorum. Daha cok
kiziyorum. Baris Abimizin ardindan yok esini aldatirken gitti, yok
viagradan gitti filan diyorlar ya epey kiziyorum. Dedim ya sosyolojik
dokundurmalara geciyorum konu aklima dusunce. Tabii Baris Abimden
bagimsiz olarak aldatma isine takiliyorum. Takintiliyim ben bu ise.
Cunku aldatmak bir kere olur. Sonrasi aliskanliktir. O ipi kopartmamak
gerek. Bir defa kopartirsan iflah olman zor. Tum kavramlar degisir.
Guzel ulkemizde aldatmak erkek tarafindan yapildiginda kacamaktir ya
iste oraya da takiliyorum. Bazen hak bile veriyorum hatta. Inaniyorum
ki memleketimde boyle gorulmese ayrilmalar cok daha fazla olurdu. Yok,
kadinlar degil erkekler ayrilma talebinde bulunurdu. Evdeki kadin
kadin gibi olmazsa, vazifeymis gibi kocasiyla yatarsa, beyinden bir
girisim olmadigi surece kendisi yaklasmazsa cok afedersiniz o adam da
disariya bakar tabii ki. Soyle benzetim yapayim. Rafta kocaman kavanoz
Nutella duruyor ama yiyemiyorsun. Yemen yasaklanmis. Izin gelse bile
uzeri toz, pislik icinde. Ufak kufler olmus hatta. Markette alisveris
yaparken yeni nutella almak istemez misin?
He ya sacma ornek ama benzetecek bir sey bulamadim baska.
Konu da sapitti zaten. Koptum. Kisacasi canim yurdumda kadinlar kadin
olmayi beceremedigi icin aldatma oranlari yuksek ve adi 'kacamak'.

Soyle be Baris Abi.
Ben yarali kurt, sen kinali kuzu
Biraz cilve askin biberi tuzu

28 Aralık 2010

bülentortaçgiladalarGittik gittik denize açıldık
Rüzgârlara bindik taşındık
Şamanla süzülürüz bilinmeze
Kaptanımız yaşlı ve usta
Güneş kızgın tepemizde
Yan yatmışız dostumuz poyraza

Adalar
Artık dar gelir bana bu odalar
Adalar
Her şeyden uzak
Adalar
İnsanlar gibi
Su altından tutuşmuş elleri

Dümene yapışmışım, sevgilim sanki
Dipsizliğin ortasında
Liman da yok artık rotamızda
Dökülmüş üstüme bir kova yakamoz
Yıldızlı hem yaldızlı
Ay ışıklı bir öyküde başroldeyiz

-Bülent Ortaçgil

24 Aralık 2010

saraytacus

Deli Saraylı diye bir dizi var... dı...
Perran Kutman, Çetin Tekindor filan. her neyse diziyi bitirdiler. izlediğim 2-3 taneden biriydi. Show TV yine her zamanki dangalaklığıyla bir düzgün yapımın daha canını çıkarttı.
bunda garip bir şey yok. onun bitmesiyle birlikte benim başladığım dizi Spartacus: Blood and Sand.
nasıl bir diziymiş yahu bu. Erdem önermişti. ruh hastası bir diziymiş gerçekten. değişik bir şey. neredeyse Saw serisinin dizi yorumu.
dördüncü bölümdeyim şimdilik.
ha bir de çok güzel mallık yaptım. Erdem söylediğinde indirmiştim ilk sezonun tamamını. yanımda duruyordu. dün ise diziport.com'dan kesile kesile izledim ilk üç bölümü. bir de laf edip duruyorum siteye. salak kafa işte. mis gibi depodepo'dan indirmişim. ne işim var flash sitelerle.
olur böyle şeyler.
tango öğrencisi lâzım. bol öğrencili günler diliyorum kendime ve Böcelek'e.

22 Aralık 2010

zehratma

Zehracık sevdim dün. doya doya oynayamadım ama olsun. birazcık bile olsa dindirdim hasretimi. çoks eviyorum bu veledi yahu. bilmem niye. Korkut'tan korkuyormuş o yüzden yanımıza gelemedi. sen gelmezsen ben gelirim dedim, geel dedi. ben de koşup mıncıkladım. yerim onu biraz.
minik kurt.

21 Aralık 2010

jehanbarburhasunayUzaktan uzağa olmuyor
Yanımda bile dokunmuyor
Delirme dedin bana
Durmadan konuşmasana

Uzaktan uzağa olmuyor
Yanımda bile konuşmuyor
Bağırma çağırma söyledin
Görüşmesek de yürüyor

Olmaz artık
Söyledik içimizdekileri
Dinmez artık kalbim
Büyü bozuldu çünki
Yürümez artık bu gemi

-Jehan Barbur

dergiselzehra

akşam dergi toplantısı var fakat bahane aslında. Zehracık var akşama. onu mıncıklamak, hoplatıp zıplatmak var. yerim nan ben bebekleri

20 Aralık 2010

çoktango

haftasonu tango patlaması yaşadık
cumartesi öğlen üçte başlayan tango gece üçte bitti. arada yalnızca yarım saat civarı yemek molası oldu. pazar da sabah on birde başladı ve aşam dokuzbuçukta bitti. daha ne olsun. haydi koştur. birazdan yine ders var.
seviyorum bu işi. şikayetim yok hiç.

17 Aralık 2010

bahar

Sen bana müjde misin umut musun sevgili
Kim demiş geçti mevsim, ufukta göründü kar
Bu kaçıncı bahar sakın sorma sevgili
Benim yorgun gönlümde aşkının telaşı var
Bu kaçıncı bahar sakın sorma sevgili
Benim olgun gönlümde aşkının telaşı var

Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum
Yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar
Ayrıca bunun seninle ne ilgisi var
Tabii ki ben böyle olduğum için bahar
Çünkü sana değdiğinden beri ellerim
Bütün kış dallarında tomurcuklar var

Sen bana vaat misin lütuf musun sevigli
Kim ne derse desin al beni sinene sar
Yaşanmış baharları unut gitsin sevgili
Benim gönül ülkemnde bir tek senin aşkın var
Yaşanmış baharları unut gitsin sevgili
Benim yorgun gönlümde bir tek senin aşkın var

-Ayşe Kulin

14 Aralık 2010

hayâldükkanı

Böcelek'e palto almak gibi bir proje vardır.
saat olmuş on küsur, dersten çıkıp meydana doğru yürürken

+o paltoyu alalım
-(etrafa bakınarak) hangisini?
+işte o kırmızı olanı
-(geriye doğru bakınır) hangi mağazada?
+orada değil. alalım onu mutlaka
-delireceğim nerede kırmızı palto? (alâkasız renkte bir kabana gösterip) şu camdaki mi?
+hayır kırmızı paltoyu alalım diyorum.
-göster de alalım o zaman
+kafam da o. onu alalım
-?!

05 Aralık 2010

çokhummali

Böcelek'ten yeni inciler dökülüyor. Beşiktaş meydanda muamma tuvalet varmış.
ayrıca bu ne biçim hava böyle yahu. bir gecede buz kesti

03 Aralık 2010

kabarsınkafalar

kocakafa saçımı özlediğimi farke ttim şu resmi görünce. zordu mordu ama eğlenceliydi yahu. tez beyazlasın kafam da sonra hep böyleyim

ayaktakiler soldan sağa: Okan Yunusoğlu, Özgür Altun, Özer Özel, Saygın Serdaroğlu
oturanlar soldan sağa: Korkutalp Bilgin, Necdet Yaşar, Aslıhan Özel

02 Aralık 2010

fakfukfon

annem dün yeni bir vergi icad etti. sefalet vergisi.
-fakirlik vergisi.. alıyorlar veriyorlar şeysi heh sefalet vergisi
kastedilen vergi de yeni bir işyeri açmak için ödenmesi gereken şeylerden biri. kendisinin hangi vergi olduğunu hâlâ bilmiyoruz o ayrı

sopacı

Az once arabayi park ettik fakat park ettigimiz yer "sopaci"larin
yeriymis. Genelde degnekçi denir diye biliyordum ama Bocelek oyle
diyorsa oyledir

--
--
R. Özgür ALTUN
www.ozguraltun.net
.-. .-.-.- --- --.. --. ..- .-. .- .-.. - ..- -.