19 Mayıs 2011

ayosman

Android'in iOS karsisindaki ezici ustunlugunu yakinen tecrube etmis bulunmaktayim. Tablet de olsa, telefon da olsa mutlaka Android olmali. Cok fasistsin sevgili Apple.

4 yorum:

 1. Sybian olmasın da!!!

  Ne bahtsız bir adamım yahu?! Geçen yaz büyük heveslerle ilk akıllı telefonumu aldım, büyük araştırmalar sonucu 12 mp'lik kamerası, medya özellikleri vs.sine kanıp daha Türkiye'ye resmi olarak gelmemiş SonyEricsson Satio aldım. Aynı paraya mis gibi Android'ler alınırdı. Satio'da symbian var. Cahildim, bilmiyordum pek ve yaptığım araştırmalarda insalar gayet memnundu, symbian da o zaman ümit vaadediyordu açıkçası. Sonradan symbian'nın Nokia'nın işletim sistemi olduğunu öğrendim (nasıl araştırmışsam). Ve asıl darbe: Nokia da Android kullanmaya başladı ve resmi olarak değil ama neredeyse symbian desteğini bıraktı. App store'unda saysan 100 tane app yoktur!

  Apple'ın faşistliğine gelince, adamlar işlerini çok am çok iyi yapıyorlar ve işin içinde olduğunda o faşistliği görmüyorsun bile. Seviyorum ulan Apple'ı!!!

  İki yıldır MacBook Air kullanıyorum ve bundan sonra da Mac OS X'den vaz geçebileceğimi zannetmiyorum: Linux kadar özgürsün yapmak istediklerinde ki unix tabanlı bir işletim sistemi, windows'tan daha da kolay her şey ve üstüne donanımsal olarak da yazılımsal olarak da hem güçlü hem kararlı hem de mükemmel tasarımlı (benim en başından beri Apple sevmemi sağlayan kısım bu) bir bilgisayar sunuyor Apple!

  Bilgisayar olarak Mac kullanınca da insan kendini telefonda da iPhone'a yakın hissediyor haliyle ama Android meselesinde (kullanmadım hiç ama) haklısın galiba; Google oymuş elmayı :)

  YanıtlaSil
 2. Symbian tam bahtsızlık olmuş senin için. onca para verdikten sonra telefonu da değiştiremezsin koaly kolay. Apple konusunda Mac işlemcilerine en ufak lafım olamaz. ne de olsa grafik işlemci. camış gibi performansı var ama diğer ürünleri biraz fazla şişirme geliyor. hele ki hemen yamacımda yatan iPad'i biraz kullandıktan sonra.
  Linux özgürlüğünü hiç yaşayamadım. kısa süreli bir Pardus maceramdan başka hiç kullanmadım neredeyse. Pardusu'da bildiğin anne modunda kullandım zaten. valide ne kadar bilgisayar kullanabiliyorsa o kadar. eğer acentenin işleri için IE mecburiyeti olmasa belki devam ederdim kullanmaya ama mecburen Windows'a geri dönmek zorunda kaldım. Wine yemedi çünkü.

  iPad'e ve kızdığım şeylere geleyim.
  ciscillop iPad'i aldım. gittim bizim dans okuluna biraz kurcalayayım diye. açıyorum, açılmıyor. Allah Allah dedim. o sırada Şenay (erkek) geldi ve açılmıyor dediğimde iTunes olan bir yere bağlamazsan açılmaz dedi. obaa deyip kalktım gittim bilgisayara. çok şükür ki Metin hoca da elmacı ve bilgisayarlarından birini giderken bıraktı. taktım Mac'e açıldı. açıldı da bin türlü kayıt kuyut işlemleri yaptırdı mecburen.
  bu noktada uyuz oldum kendisine.
  dün de evde kurcalarken uygulama marketinin ne kadar paralı olduğunu gördüm. Android karşısında 2-0 yenik duruma düştü. Android'de paralı olan pek çok uygulamayı Google üzerinde "uygulamaadı apk" diye aradığında ücretsiz olarak bile bulabiliyorsun. misal dün akşam ablamın iPhone'a Angry Birds Rio'yu 99cent karşılığı yüklerken yalnızca 1-2dakikalık arama sonucu kendi telefonuma beleş olarak yükledim. bunu geçtim, Angry Birds ilk çıktığı zaman kısıtlı bir süre için resmi market üzerinden de ücretsiz olarak dağıtılmış fakat elmada öyle bir durum yok.

  bir de Apple'da tasarım uğruna tek tuşla dünyayı kurtarmanı bekleme işinden ha etmiyorum. fare alanında iki parmakla oynarsan katdırma yapması falan filan hoş ama sağ tıklama için iki parmağı dokunup tıklamak nedir Allahı'nı seversen? farklı olmak uğruna gereksiz hareketlere kaçıyorlar zaman zaman. ya da ben beceremiyorumdur sadece.

  param olsa kakar MacBook Air alırım ben de o ayrı. çünkü işlemcisi gerçekten çok kuvvetli. hiç laf edemem, çamur atamam. dediğim gibi bilgisayarlarından ziyade telefon ve tabletlerine gıcığım.
  bak aklıma geldi yine sinir yaptım. bluetooth faşoluğuna ne demeli? karşındaki iPhone, iPad, iPod veya Mac değilse bağlanmıyor. görüyor ama ne kendisi bir şey yollayabiliyor ne ona yollanabilyior. bu en kibar dille sığırlıktır, davarlıktır.
  veya iTunes olmadan alete dosya aktarılamaması. e hani taşınabilir cihazdı bunlar? Androidi 8gb harici bellek olarak kullanıyorum ben. ofisten eve, okula dosya taşımak için kullanıyorum. nereye taksam flash bellek gibi görüyor. Mac diye ayrım da yapmıyor.

  bu arada Androidci olmam da tamamen şans eseri. eğer o sırada adamların elinde olsaydı iPhonecu olacaktım. telefonu aldığımda Android nedir onu bile bilmiyordum. hatta telefonun modeli sanmıştım. o kadar cahildim diyeyim. şans işte kimine Symbian kimine Android ;)

  YanıtlaSil
 3. Üç aşağı beş yukarı ben de senin gibi düşünüyorum, senin kızdığın noktalara kızıyorum. iTunes bağımlılığı, bluetooth meselesi... Bunlar geçekten sinir bozucu.

  Hele iPad'i hiş anlayabilmiş değilim. iPod'un büyüğü, başka hiç bir nanesi yok. Avuca, cebe de sığmıyor! Ne anladım ben o işten! Biraz daha küçük olsaydı mükemmel olurdu, çünkü kısa bir süre kullandığım iPod'a bayılmıştım. Bir sürü beleş app de var aslında. Benim cadının iPhone'nunda hiç paralı app yok ama dolu şey var, angry birds rio da var. Belki ilk çıktığı promosyon zamanında yakalamıştır, bilmiyorum. accık para veririm dersen 1 dolar altı sürüsüne bereket app var. Android markette de palazlamaya başladı tabii, ama appstore da yadsınamaz.

  Baştaki kayıt vs. meselelerini anlayabiliyorum, herhangi bir şekilde korsalık yapama diye sıkı tutuyorlar. Ha ben buna karşıyım o ayrı, ama anlayabiliyorum. Biz alıştık tabi al bilgisayarı, komşudan kopyaladığın pencereleri kur içine, netten indir crackli milyon tane program vs... Sıkıntılı geliyor bize:) Benim macde de alıştım ben crack mrack, geçen bozuldu, gözlemevinde ki bir maci kullanmaya başladım, anam elim kolum bağlandı, paralı olan hiç bir programı kuramıyorum. Ama bir alışıyor insan :)

  Ama o kayıt kuyut işlerini apple strorda aleti ilk aldığın zaman "elma dahileri" (adamların bir burnu havadalığı var, kabul etmek lazım) hallediyorlar senin için; ha başka yerden alırsan başka. Yine aynı yere geldik, adam benim aletim benden al arkadaşımı daytırcasına tavırlarda.

  Ama millet yolunu buluyor, iTunes olmadan iPod/Pad/Phone işlerini halleden programlar çıktı, istersen iTunesun içinden falsh bellek olarak kullanma özelliğini de açabiliyorsun, ama dosyalama sistemi falan değişiyor herhalde bilmiyorum 10 yerinvarsa 5 yerin kalıyor o zaman alette.

  Velhasılı kelam, elma severim ama google'ın yeri başka!

  Ha bi de cadı selam söledi, yengeye de selam benden :)

  YanıtlaSil
 4. Ha bir de şey demeyi unuttum. iPad az küçük olsa dedim ya Samsungun Galaxy tableti öyle. Hem android, hem avuca, cebe sığacak büyüklükte (sanırım 10"), mükemmel, alırsam bir gün ki gerek görmüyorum, onu alırım herhal!

  YanıtlaSil

sana hayranım özgür