30 Eylül 2012

çaliskançocuk

Iki hafta antrenorluk kursuna kilitlediler. Program rezaletti. Teorik ve uygulama bolumlerinin yerini kimseye haber vermeden degistirdiler. Bosubosuna sabahin korunde Burhan Felek'e goturduler. Sonra da burada bir isimiz yok deyip Sisli'de derse gireceksiniz dediler.
Ikinci haftaya kaydiralan teorik derslerin programini kurs bitene kadar ogrenemedik. Her gun yarin kesinlesecek dendi. Son gun de bittigi için ogrenmis olduk. Bir hafta boyunca sabah 8 buçukta Anadolu Hisari'nda olduk. Iskenceden halliceydi. Normal sartlar altinda 1 donemde verilecen dersler 4 saate sikistirilip verildi. 5 gunde 12 ders ve sinav yapildi. Gerçi pek çok sinav sadece ders basliginin anlami seklindeydi dogal olarak ama durum çok komik ve vahim. Her gelen hoca bu surede bu dersin yapilmasi, anlamaniz imkansiz ama yapmak zorundayiz diyor.
Boyleyken boyle. Bitti gitti. Devami seneye artik.

6 yorum:

 1. Ne antrenörlüğü kursuydu bu? Kickbox?

  YanıtlaSil
 2. çok saçma şekilde tango antrenörlüğü
  federasyonumuz kültür bakanlığına değil de sanki sportif dansmışız gibi gençlik ve spor bakanlığına bağlı. eğitmenler de mecburen antrenör sıfatına sahip oluyor.

  aha da ders programı:
  http://sporegitim.sgm.gov.tr/antrenor/antrenoregitimprogrami.htm

  bir tangoyu düşün bir de bu dersleri

  YanıtlaSil
 3. Oha, harbiden ne alaka lan, derslere bak. Sanki boksör yetiştireceksiniz :D

  Eminim herkes diyordur şaçma bu iş diye ama harbiden niye kimse düzeltmiyor?

  YanıtlaSil
 4. millet umursamıyor çünkü. hatta tangonun spor olduğunu hararetle savunan bir sürü kişi var.
  evet dans spordur ama her dans değil.
  dans da ikiye ayırlıyor sportif ve sosyal.
  tango köküne kadar sosyal danstır. katı kuralları ol(a)mayan, dolayısıyla yarıştırılamayacak bir danstır. ha resim yarışması bile oluyor da tangonunki niye olmasın diyenler için not düşeyim; resim yarışması da saçmadır. estetiğin yarışması olmaz. teknik ölçülebilir ama estetik ölüçlemez!

  sportif latin diye adlandırılan international diye gavurca kimliğe sokulmş latin dansları spor olabilir. çok katı kuralları vardır ve sosyal dans değil, yarışma dansıdır.
  böyleyken böyle. sinir oluyorum işte bu duruma. çok yazacağım şey var. federecilerle de çok kavga ettim ama resmi olarak bu işi yapmak için eğitmen, öğretmen vs belgesi alınamıyor. antrenör oluyoruz öpe öpe...

  YanıtlaSil
 5. Hım iş karışık desene.

  Şimdi yazdıklarına bakarak sana hak verdim, kısmen. Evet tango spor değil bence de, ama spor olmasa da yarıştırılabilir. Resim de yarıştırılabilir.

  Estetiğin ölçülebilir bir tarafı yok, haklısın ama beğeni ölçülebilir. Eserin, dansın ne kadar beğenildiği ölçü olabilir. Tabii ki hiç objectif olmaz, subjectif olur, jürisinden jürisine sonuç değişir. Tabii ki bu haliyle bir tekvando şampiyonuyla Tango şampiyonunun konumu aynı olmaz. Bu subjectifliğin farkında olunarak yarışılır ve yarıştırılırsa sorun yok bence. Ama teoride böyle tabi, pratikte işler bu kadar toz pembe olmaz :)

  YanıtlaSil
 6. Bu ülkede hangi iş mantıklı ki bu mantıklı olsun? :D

  EE sonuç ne şimdi? Oldun mu antrenör?

  YanıtlaSil

sana hayranım özgür