26 Kasım 2012

alkoliknursi

Facebook'un az once begenebilecegimi dusunerek alt alta gosterdigi uç sayfa soyle:
Said Nursi
Alkolik Hareket Partisi
Raki&Balik

Hangi verilerden yola çikip nasil bir algoritma izleyerek bunlari çikartti acaba merak ettim.

kapçıkağızlı

Tam metni ile küfürü basacaktım ama benzer çağrışımı yapan kapçık sıfatını kullandım son anda. Anlayan anladı zaten. (ilk başta yalnızca 5. paragraf olan dudak kısmını yazacaktım ama daanamadım gerisini de kopyala-yapıtır yapıp yorumladım. bu girizgah da havada kaldı böylece)

Milliyet.com.tr'den inciler:


Balık etli, büyük göğüslü kadınlar neden daha çok ilgi çekiyor? Amerikan fıstığı, altın oran vücut, kum saati, armut ve 8 sayısı tipi gibi isimler de verilen bu forma dünya çapında sahip olanların oranı sadece yüzde 8. Georgia Gwinnett College tarafından yapılan detaylı araştırmalar erkeklerin, kadın bedeninde aradığı ‘altın oranın’ bel çevresi 70 cm ise, basen çevresinin 100 cm olması gerektiği yönünde. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre erkekler birçok kadın arasında gitar şeklindeki vücut yapısına sahip kadını sadece 200 milisaniyede fark ediyor.
Algıda seçicilik... İnsanoğlu müthiş bir makine. Bu arada armut tip tam olarak anlatılanı karşılamıyor. Armut tip vücutta meme olmaz pek fazla. Bildiğin armut gibi la işte. Türk tipi. Piknik tüp tipi gibi bir şey oluyor. (ara: bankacı götü hastalığı)


Çok daha ilginç bir veri ise Michigan Üniversitesi İnsan Davranışları ve Evrim Kuruluşu’nun (HBES) akademik yayını Evolution and Human Behavior dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarından geliyor: Doğuştan görme engelli erkeklerin de seçimi aynı!
Adam görme engelli diye dokunduğunu anlamayacak mı. Mıncıklamak gibi bir kavramın dibine vurmuş kişi oluyor görme engelliler. Gözden kesilen nimetler dokunma ve işitmeye dağılıyor.


Bilim adamları erkeklerin ince bel ile dik ve geniş kalçalara olan zaafının aslında insanın binlerce yıllık evrimsel gelişimi boyunca nesilden nesile aktardığı genetik bilgiden kaynaklandığını söylüyor.
Estetik de olabilir. Çok zayıf veya dombili bedenler estetik durmuyor. Gerçi bu bilinçaltı oyunu da olabilir. Tam kestiremedim. Dombili ablalar sağlıksız geliyor bana. Çok zayıflar da çelimsiz. Galiba adamlar haklıymış. En uygunu ortalama hatlı, şekille hatunlar. Sağlıklı gözüküyor en azından. Atalarımız yanılmış olamaz zaten. Kadın dediğini tuttun mu ele gelecek, bir dirhem et bin ayıp örter, yemeğin salçalısı kadının kalçalısı vs.


Kadın ve erkeklerin birbirlerine çekici gelen yönleri üzerine kitaplar bile yazılmış. Allan ve Barbara Pease; 'Why Men Don't Have A Clue & Women Always Need More Shoes' adlı kitapta erkeklerin kadın vücudunda en çekici buldukları yerleri yazarlar. Buna göre; erkeklerin çoğu balıketi tabir edilen kadınları sıska ve zayıf olanlara tercih ediyor. Çünkü aşırıya kaçmayan ekstra birkaç kilo, seks enerjisini bir anda ikiye katlıyor.
0-100km'yi daha yarı zamanda mı alıyormuş? Pozisyondan pozisyona daha mı hızlı geçiyor bu cins ne yapıyormuş tam anlayamadım ama ikiye katlıyormuş. dörde beşe katlamak için fazla kilo almayın, şanzımanı dağıtırsınız vallahi.


Kitaba göre uzmanlar; kadınların genital organları ile dudaklarının aynı ölçülerde olduğunu düşünüyor. Erkekler pembe ruj süren kadınların dudaklarına 6.7 saniye bakarken, kırmızı ruj sürenlere ise 7.3 saniye boyunca hiç gözlerini ayırmadan bakıyorlar. Kadınların gözlerine bakma süreleri ise sadece 0.95 salisede kalıyor. (1 saniyenin altı)
Kate Upton ile bir yarışma vardı o aklıma geldi. Plajda bikini ile karşına oturuyor ve çok Kate hereketler bunlar diyerek kımıl kımıl oynaşıyor. Amaç gözlerini yüzünden aşağıya, memintolara kaydımamak. Bilgisayr başında başarılı oldum. Nasılsa bittikten sonra videoyu başa sarıp 8 kez daha aşağıyı izleyebiliyorsun ama canlı canlı katılmış olsaydım ne olurdu bilmiyorum.


Kitaptaki bilgilere göre erkeğin beğendiği kadın vücudunda bel kalınlığının kalçanın yüzde 70’i kadar olması gerekiyor. Yüzlerce yıldır bu, altın oran olarak kabul ediliyor.
90-60-90 işi patladı demek. 90-60-93 olması gerekiyormuş. Yeni oranmız hayırlı olsun.


Erkekler, göğüslerin büyüklüğünü ya da küçüklüğünü değil; dolgunluğunu ve diriliğini önemsiyor. İri gözlü kadınlar kendilerinde koruma içgüdüsü yarattığı için bu gözleri tercih ediyorlar.
Doğru. Birbiriyle alakasız iki konu ve bölgeyi nasıl bağlamışlar anlamadım ama doğrudur herhalde. Sonuçta bir kadın beni gözleriyle korumalı.


Hem erkeklerde hem de kadınlarda ilk bakılan yer karşı cinsin kalçası. "Karşı cinsin ilk olarak neresine bakıyorsunuz?" sorusuna erkeklerin yüzde 70'i, kadınların yüzde 60'ı 'kalça' diye cevap verdi.
Gözleri, yüzü, elleri gibi yalanlar bilimsel olarak sınırdışı edilmiş. Doğanıza karşı çıkıp yalan söylemeyin insanlar. Bir insanın kalçasına ya da memesine bakmak abazan durumuna düşürmez sizi. Genel olarak neslini devam etmek üzerine kurulu bir düzen canlı olmak. İşi tacize bağlamadığınız sürece tabii ki birbirinize bakacaksınız. Doğal bir şey. Kedi köpek veya diğer bilimum memeli hayvandan biri olsan gidip götünü koklayacaktın tanıştığın kişinin. Şimdi bu elit tavırlar nedir? Gerçekçi ol ciğerimi ye.


Gülümsemek kadınlar için 2'nci sırada önemli. Kadınlar, "Erkeklerde ilk baktığınız yerlerden biri gülümsemesi mi?" sorusuna yüzde 40 oranında "Evet" dedi. Erkeklerde bu oran yüzde 25.
Soruda yönlendirme var. Ayrıca kadınlar gülen değil, güldüren erkeklerden hoşlanırmış. Benden duymuş olmayın.


Erkekler, kadınların vücusuna kadınlara oranla 3.5 kat daha fazla dikkat ediyor.
Acaba niye?


Giyim her iki cins için de yüzde 10 oranında önemli
Yalan. Bunula ilgili de bir araştırma var ve hiç de böyle söylemiyor.


Soru saçlar hakkında olunca bu oran kadınlar için yüzde 4, erkekler için yüzde 3...
Saç var, saç var. Benimki gibi bir kafaya sahip olunca önce saça takılıyorlar. Hatta sadece saça takılıyorlar. 3 yıl önce 2 ay akdar ders yaptığım sınıfa saçımı kestirip gittiğimde öğrencilerden beni tanımayan çıkmıştı.

08 Kasım 2012

ankarageyigi

Ankara'ya gittik haftasonu. TDSF genel kurulu ve baskanlik seçimi vardi. Az kalsin gidemiyorduk zaten. Dakika farkiyla uçagi kaçirdik. Tolga abiden gelen haberle onun okuldaki hocalarin gece arabayla gidecegini ogrendik. Tanju abiyi de alacaklari için onun okuluna gittik. Sabah kahvaltisina yetistik rahat rahat.
Tolga abi yine baskan seçildi. Otelde odamiz hazirdi ama Zeyno kizla onda kaliriz diye konusmustuk. Oraya gidisimiz de ayri olay oldu. Yanlis otobuse binmisiz. Indigimiz yerde de binmemi  gereken otobusu o geçtikten sonra fark ettik. Yarim saat kadar bekleyip taksiye bindik. Keske en bastan binseymisiz. Haybeye zaman kaybettik. Sisi hanim karsiladi bizi. Yaninda Zeyno'yu da getirmis. Ya da tam tersi.
Sevinç abla geldi sonradan. Korodan arkadaslari Ozan ve Busra da vardi. Mangal planina geçince darbe yapip mangala el koydum. Geyik yedim omrumde ilk defa. Guzelmis tadi. Danadan sert ama daha hos tadi olan bir sey. Belki sosundan oyle gelmistir. Sevinç abla marine etmis guzel guzel.
Gece sarki turkuyle geçti. Sabah erkenden kahvalti yapip havaalani yoluna dustum. 1de inip dogrudan okula geçtim. Elif aksama dogru dondu. Boyleyken boyle.
Tekrar tesekkurler aybalam Zeyno kiz ve Sevinç abla. Iade-i ziyarete bekliyoruz.