15 Ağustos 2014

çokcahilizkeşkeölsek

İntihar verilerine bakıyorum.
Veriler 2000 yılından itibaren.
2006 yılına kadar çoğunlukla kadın ve erkeklerin intihar oranları erkeklerinki biraz daha yüksek olmakla beraber birbirine çok yakın. 2006'da ne oluyorsa birden kadın intihar vakaları ile erkeklerinki arasında neredeyse %50 gibi bir fark oluşuyor. Kadınlar yaşamayı, erkekler yaşamamayı tercih ediyor. İşin asıl garip kısmı ortalama intihar sayısının değişmemesi. Yılda 2700 civarında intihar görülüyor.
Sadece kadın erkek üzerinden gidersek acaba ne sonuçlar çıkartabiliriz?
2006 öncesi sosyal medya bu kadar gelişmemişken kadın cinayetlerinin intihar olarak kayda geçirilme oranı daha mı yüksekti? Cinayetlerin üzeri daha kolay örtülebiliyor olabilir miydi acaba? Bunu kabul edersek sosyal medyanın gücü pek azımsanamaz diyebiliriz. 2006 öncesi oranlarda kadınların istediği kişi ile evlenememe veya hissi ilişki nedeniyle intihar etme oranı daha yüksek gözüküyor. Beni şaşırtan bir istatistik ise bu sayının erkeklerde hep daha yüksek olması. Oran olarak bakarsak yüzdeler 2006'ya kadar kadınlarda daha yüksek, sonrasında ise başa baş gidiyor. Kadınların bu sebeple intihar etmesi 2006 öncesi %11 civarlarındayken 2006'dan sonra yaklaşık %6lara geriliyor.

Başka bir ihtimal olarak kadınların bilinçlenmesi ve yardım kanallarının farkına varması olabilir ama nedense ilk ihtimal daha kuvvetli gibi geliyor bana.

2004 yılında bilinmeyen nedenler diye bir sınıflandırma başlamış ve neredeyse tüm intiharların yarısı bu sınıfa dahil edilmiş. Hastalık ve aile geçimsizliği nedenlerinden hatrı sayılır bir oran bilinmeyen sebeplere kaymış.
Genel olarak intiharların en önemli sebepleri hastalık, aile geçimsizliği ve geçim zorluğu.
Birileri sürekli sosyal devlet olduğumuzu söyleyip duruyordu sanki.
Öyle bir sosyal devletiz ki sağlık ve geçim sorunları insanların en önemli hayatlarını bitirme sebebi.

Bu veriler keşke sayı olarak kalmasa da sosyologlar tarafından değerlendirilip ülkeye daha güzel yarınlar hazırlasa.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

sana hayranım özgür